PostHeaderIcon Pokaz filmu "Lotosowy poród..." 7.07

porod_wodnyZapraszam na spotkanie i pokaz filmu "Poród lotosowy - Wodny poród bliźniąt Malcolm"

Ten wyjątkowy film pokazuje rodzinę przygotowującą się do porodu domowego bliźniąt. Dzieci rodzą się w wodzie, z czego jedne ułożone jest pośladkowo! Także ich łożyska rodzą się w nienaruszonym stanie. Ten film przywraca porodowi jego właściwe miejsce czyli w domu w życiu rodzinnym. Dosyć radykalny i kontrowersyjny film, antidotum dla zinstytucjonalizowanych i zmedykalizowanych porodów szpitalnych.

Film prezentowany jest w wersji angielskiej. Obrazy jednak mówią same za siebie.

Spotkanie to jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych tematyką, zarówno osób rozwijających się i poszukujących, jak i rodziców, przyszłych lub obecnych. Po projekcji filmu zapraszamy do rozmowy i wspólnego bycia razem podczas pikniku w leśnym ogrodzie.

"Ten film jest pięknym świadectwem mocy naturalnego porodu. Obraz wyłaniających się bliźniąt z łona matki, którym dano wystarczająco dużo czasu, aby  ciepła woda pomogła im się rozwinąć, to coś co inspiruje i wprawia w zachwyt widzów, zarówno rodziców jak i profesjonalistów." 

Vicki Abrams: edukatorka porodowa, doula, współautorka książki z Deepakiem Chopra "Magiczny początek, zaczarowane życie. Holistyczny poradnik ciążowy i porodowy"

Większość ludzi nie może pozbyć się swoich obsesji, dopóki nie uzdrowi wściekłości, bólu, strachu i żalu związanego z utratą swojego łożyska (i pępowiny) i nie odzyska prawa do bycia traktowanym z łagodnością, miłością, troską i szacunkiem od momentu narodzin. Desperacja chęć przeżycia steruje tą kulturą, mimo iż w rzeczywistości konsumuje ona 85 proc. wszystkich zasobów planety.

Shivam Rachana, z książki "Narodziny w nowym świetle - Lotosowy poród", str.72

"Przyjacielskie ostrzeżenie: wybierzcie "narodziny lotosu" tylko wtedy, gdy zaakceptujecie to, że dzieci będą stawiać przed wami prawdziwe wyzwania. Nic im nie umknie.Jako rodzicowi nie uda ci się wykręcić czymkolwiek. Będą oczekiwać od ciebie najwyższej osobistej integralności. Ale zwraca się to nie podwójnie, lecz miliard razy, ponieważ wspaniale jest móc dostrzec krystaliczną promienność lotosowych dzieci"
Simone Lukacs

 

Krótki fragment filmu 

{youtubejw}WdKLSpImxAA{/youtubejw}

Zaprasza Estera Saraswati

Ukończyłam pierwszy ze stażów u Eleny Tonetti-Vladimirovej w Kalifornii, autorki tego filmu i propagatorki idei naturalnych narodzin. Spotkanie Eleny podczas jej pierwszej wizyty Polsce było początkiem mojej drogi dzielenia się poprzez pracę edukacyjną i uzdrawiającą z ludźmi. Jestem certyfikowaną trenerką jej metody przygotowującej do porodu poprzez uzdrawianie własnych doświadczeń porodowych. Rozwinęłam tą metodę wprowadzając nowe elementy, m.in. pracy z lękami, świadomością, przekonaniami i ciałem w zakresie szeroko pojętej seksualności. Poczęcie i poród jest doświadczeniem wybitnie seksualnym. Zajęcie się tą sferą przed terminem porodu może spowodować, że wydarzenie to będzie głęboko transformujące, radosne, a nawet duchowe.  Promuję ideę ekstatycznych porodów lotosowych.

Informacje organizacyjne

Data spotkania: 7.07.2012, sobota godz.16. Część projekcyjna godz. 16-18, część towarzysko-dyskusyjna do 20tej.
Miejsce:
Datek dla domu i organizatorów: 20 pln (osoba dorosła), 5 pln (dziecko bez względu na wiek).
Zapisy i informacje:
 • Obowiązują zapisy.
 • Miło będzie jeśli przyniesiesz ze sobą coś na wspólny stół.
 • Po spotkaniu zachęcamy do wspólnego bycia razem i rozmowy w ogrodzie. Zachęcamy do zabrania koców i jedzenia na wspólny piknik (bezmięsny). Strefa wolna od alkoholu, papierosów i mięsa.
 • Można przyjechać z dziećmi. Opieka w gestii rodziców. Opłata za dzieci symboliczna 5 pln.
 • Zapraszamy bez zwierząt.

 

Poród lotosowy

porod_lotosowyWiedzę na temat poródów lotosowych możemy czerpać z fenomenalnej książki "Narodziny w nowym świetle - Lotosowy poród" Shivam Rachany, założycielki Międzynarodowego Instytutu Duchowego Położnictwa w Melbourne.  Przez wiele lat badała i poszukiwała metody porodu, która zapewniłaby zdrowsze, pełne miłości narodziny, które wzmocnią noworodka, a nie spowodują u niego szoku porodowego. W wyniku obserwacji naturalnych procesów rodzenia oraz zgłębianiu starych, zapomnianych metod rodzenia i korzystając z współczesnych badań opracowała metodę tzw. Lotosowego Porodu.

"Narodziny lotosu" to praktyka nieprzecinania pępowiny i pozostawienia dziecka połączonego z łożyskiem aż do momentu, gdy pępowina sama w sposób naturalny odpadnie od pępka w ciągu 3 do 10 dni po narodzinach - dokładnie tak samo jak przecięta pępowina. Ten przedłużony kontakt można postrzegać jako czas przejściowy, pozwalający dziecku powoli i łagodnie oddzielić się od przywiązania do ciała matki.

dr Sarah Buckley, czasopismo "Pregnancy", wiosna 1998

Trzecia faza porodu (narodziny łożyska) oznacza pierwsze spotkanie matki i dziecka, zostawiające silny ślad na ich związku. Jeśli obydwoje nie będę poddani działaniu leków, spokojni, w pełni obecni i czujni, otworzą się na nowe możliwości; dowiedzą się czegoś więcej o sobie nawzajem i o świętych źródłach swojej zdolności do miłości.

Dr. Sarah Buckley

"Narodziny lotosu" przedłużają czas narodzin na następujące po rozwiązaniu dni pełne świętości oraz umożliwiają dziecku, matce i ojcu oraz pozostałym członkom rodziny zatrzymanie się na chwilę refleksji i zaangażowania w proces natury. "Narodziny lotosu" są wezwaniem do powrotu do rytmów natury, do obserwowania naturalnego porządku i doświadczenia "nicnierobienia", po prostu bycia.

Shivam Rachana, z książki "Narodziny w nowym świetle - Lotosowy poród", str.47

[...] co się dzieje, gdy metaforyczna pępowina zostaje przecięta przedwcześnie, zanim dziecko będzie przygotowane? Niektórzy młodzi ludzie nie są gotowi "opuścić gniazdo", choć rodzice są już przygotowani na ich odejście. Ta niechęć do odłączenia się od metaforycznej pępowiny oznacza niechęć do zarzucenia pierwotnego połączenia z poczuciem bezpieczeństwa i wyżywieniem - środkami egzystencji. Jeśli młodzi ludzie odczuwają potrzebę odwleczenia fazy separacji, to z jakich powodów noworodki po przyjściu na świat miałyby pragnąć oddzielenia od matki?

Shivam Rachana, z książki "Narodziny w nowym świetle - Lotosowy poród", str.73

Zatrzymane łożysko w trakcie trzeciej fazy porodu jest często kojarzone z odczuciem niedokończonych spraw, odkładania ich na później albo bycia w stanie czynienia, tylko jednej rzeczy naraz, posuwania się do przodu po jednym kroku. Istnieje organiczna potrzeba dokończenia procesu narodzin, bez zewnętrznej interwencji. Czas jest cenny i nigdy nie ma go za dużo. Tacy ludzie często znajdują się w sytuacji, kiedy kończą projekty pod dużą presją. Ryzyko zatrzymania łożyska jest większe, gdy pępowina zostaje szybko przecięta.

Shivam Rachana, z książki "Narodziny w nowym świetle - Lotosowy poród", str.79Przebieg i procedura Porodu Lotosowego

 • Poczekaj, aż łożysko urodzi się naturalnie. Umieść je w misce blisko dziecka. Może tam pozostać dopóty, dopóki będziecie mogli przełożyć ją na sitko. Nie ma pośpiechu (można to uczynić po 24 godzinach).

 • Obmyj delikatnie łożysko ciepłą wodą, usuń skrzepy krwi i osusz.

 • Dzieci lubią, gdy im się opowiada, co się dzieje - nawet jeśli wydaje się nam, że nic jeszcze nie rozumieją.

 • Owiń łożysko w jakiś materiał absorpcyjny (pieluszkę tetrową lub kawałek płótna), który będzie codziennie zmieniany. Można uszyć specjalny woreczek.

 • Pamiętaj, by łożysko było zawsze blisko dziecka, aby nie pociągnąć przypadkiem za pępowinę.

 • Podnoś dziecko bardzo delikatnie do karmienia i przytulania

 • Ubieraj dziecko luźno; wskazane są śpiozski z guziczkami z przodu.

 • Uważaj szczególnie, gdy pępowina będzie już krucha. Możesz ją zmoczyć, aby zmiękła, i uformować inaczej. Potem znów sama wyschnie.

 • Luźno zawijaj pieluszki. Umieść dodatkowe pieluszki pod dzieckiem, łatwiej je będzie zmieniać.

 • Niech to będzie czas spokoju, zrezygnuj z telewizji i telefonów komórkowych.

Ja bym jeszcze dodała, że łożysko trzeba umieścić na poziomie dziecka do zakończenia transferu krwi. Pępowinę można owinąć kawałkiem pieluszki albo bawełny, w pewnym oddaleniu od pępka, i namoczyć, wtedy pozostanie elastyczna i łatwiejsza będzie pielęgnacja dziecka.
Patrycja Zielińska

 

Więcej informacji o porodzie lotosowym znajdziesz tutaj

 

 

Strona główna
Newsletter


Wiadomość HTML?

kontakt
 
Estera Saraswati
tel. +48 695 168 408
 
Zenon Dechen Dorje
tel. +48 608 732 568
szukaj